Pejzaż
Pejzaż

Pejzaż

Z języka francuskiego paysage, czyli dosłownie nasz polski pejzaż – jeden z najbardziej ciekawie prezentujących się typów i gatunków malarskich w sztuce. Bazuje na malarstwie typowo krajobrazowym, a więc opartym na prezentacji panoramy, krajobrazu czy też widoku i otoczenia najczęściej typowo miejskiego. Biorąc to pod uwagę, wydziela się kilka charakterystycznych rodzajów pejzaży i temu poświęcony zostanie niniejszy wirtualny poradnik.
Piękny obraz przedstawia górski pejzaż <a href=http://windmar.com.pl/katalog-produktow-i-uslug/bramy-garazowe nad jeziorem" width="300" height="202" class="aligncenter size-medium wp-image-165" />
W głównej mierze mowa o podziale pejzażu pod kątem tego, w jaki sposób przedstawiany był motyw i jaki był ów motyw. Mając to na względzie, można mówić przykładowo o weducie, czyli pejzażu przedstawiającym miejską scenę, pejzażu ze sztafażem, marinie. Drugi z wymienionych to przedstawienie w głównej mierze pejzażu klasycznego, a dodatkowo wzbogacenie go także o postać zwierzęcą czy też ludzką. Jeżeli natomiast chodzi o typową marinę malarską, to chodzi tu o obrazowe ukazanie scen marynistycznych i nawiązanie do wszystkiego, co związane z szeroko rozumianą tematyką morską. Jeszcze czymś innym okazuje się natomiast być pejzaż topograficzny, który bazuje na połączeniu konkretnego, realnego i rzeczywistego motywu z pejzażem idealnym, niekiedy po prostu fantastycznym i będącym jedynie wizją artystyczną autora. Zgodnie z historią i zapiskami znawców malarstw a w tym wydaniu, pierwsze dzieła krajobrazowe powstawały prawdopodobnie już w końcówce okresu starożytnego, a malarstwo tego rodzaju nabrało wiatru w żagle pod koniec szesnastego stulecia. Warto także dodać, że wtedy zaczęto mówić o elementach dekoracyjnych jakimi były omawiane tu pejzaże i coraz częściej przenoszono je z wystaw w galeriach sztuki do pomieszczeń użytkowych, w tym na przykład do mieszkań i domostw.
Artykuł dzięki: