Portrety
Portrety

Portrety

Jako portret w kontekście czystej sztuki malarskiej czy fotograficznej rozumie się przede wszystkim konterfekt, czy też jak ktoś woli – po prostu podobiznę. Pojęcie portretu z kolei, czysto etymologicznie, wywodzi się z języka francuskiego, gdzie tłumaczone jest jako portrait czy też łacińskiego określenia protrahere. W praktycznym, dosłownym rozumieniu jest to wydobywanie światła dziennego, prezentowanie, naśladowanie, wyjawianie i uwypuklanie. Patrząc na to, czym jest dzisiejszy portret, śmiało można stwierdzić, że w zasadzie portret i jego etymologiczne znaczenie są zbieżne.
W kontekście portretu trzeba nadmienić, iż jest to prezentacja wizerunku artystycznego, jaka może być realizowana czy też w wymiarze graficznym, czy też rzeźbiarskim, jak również rysunkowym i malarskim. Ponadto nie zapominajmy również i o tym, że portret skupia się na przedstawieniu określonej osoby. Nierzadko występuje coś takiego jak portret zbiorowy, który zaś bazuje na portrecie grupowym, czyli przedstawieniu wielu osób jednocześnie na tym samym malarskim obrazie. Nierzadko chodzi tu zwłaszcza o przedstawienie nie tyle wyglądu zewnętrznego, co również o zaprezentowanie cech charakteru.

Portret dziewczynki z kwiatami
Istnieje mnóstwo rozmaitych wariantów malarskich przedstawień typu portret. Mówi się o jego podziale pod kątem materiału, na jakim prezentacja jest wykonywana, jak także ze względu na sposób wykonania czy też styl danego dzieła, dlatego też wyróżnia się przykładowo portrety na płótnie, portrety renesansowe czy też portrety rysunkowe i wiele różnych innych typów portretowych.
Artykuł dzięki:

Zobacz stronę autora: ubezpieczenie oc komunikacyjne